Bugun...


YALÇIN AKBULUT

facebook-paylas
HAYAT EVE SIĞAR
Tarih: 25-01-2022 08:44:00 Güncelleme: 25-01-2022 08:44:00


Yatıyor kalkıyor, hergün koronavirüsü konuşuyoruz. Aslında zor bir süreçten geçiyoruz. Oda yetmedi şimdi de Omicron dillerimizden düşmüyor. Ben olan bu olayların karşısında adete sus pus izliyor neden bu millet bu kadar duyarsız kaldı diye hayıflanıyorum.

Bu millet kurtuluş savası sonrası veba, tifo, tifüs, verem gibi illetleri o fakirlikte ve yoksullukta nasıl atlatmayı başardıysa bunu neden atlatamıyor. Çünkü artık vurdum duymaz bir neslimiz var bizler yazmaktan usandık onlarda bu inatlarında devam etmekten usanmadılar.

Nasıl çıktı bu korona denen illet bakalım Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve Covid-19 adı verilen hastalığa yol açan korona virüs salgını yayılmaya devam etti. Türkiye de ilk vka 11 Martta ortaya çıkmasıyla birlikte bir telaş aldı gitti.

Maske mesafe dendi ilk başlarda gayet iyi giden bu olaya rtık kayboldu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 11 Şubat'ta koronavirüs kaynaklı hastalığa Covid-19 adını verdi. Daha sonra küresel salgın anlamına gelen "pandemi" olarak ilan edildi.

11 milyon nüfuslu Çin'in  Vuhan kentinde Huanan deniz ürünleri pazarından kaynaklandığı tahmin edildi.

Koronavirüs, büyük bir virüs ailesinin bir alt türü. Ancak yeni virüs dahil sadece yedi tanesi insanlara bulaşabiliyor.

WHO'ya göre yeni virüsün "kuluçka dönemi", yani enfeksiyonun kapıldığı andan belirtilerin görüldüğü zamana kadar olan dönem yaklaşık 14 gün fakat bazen bu sürenin 24 güne çıkabileceği de söylendi.

Bazı kişilerinde belirtiler olmadan enfeksiyonu yaydıklarını söylemeden geçmeyelim.

Yüz senede iki kez yaşanan pandeminin biri bu zamana denk geldi, yaşamınız etkilendi. Maalesef kısmet Bugüne imiş...

Bu süreçte sakin olarak moral arttırıcı yöntemler geliştirin.

Kulaktan duyma lüzumsuz bilgilerle kafanızı karıştırmayın desekte bir aşı karşıtları ortaya çıktı ki işte ölenlerin felaketçileride bu oldu.

Tam aşı yapılmadığı için virüs şekilde şekile girerek en sonunda da Omicron olarak içimizde dolaşmaya başladı. O zaman bu uyarıları dikkate alalım bari dedik ise de anlayan uymaya başladı gerisi hak getire, temizliğe dikkat etsek. kalabalığa çıkmasak, maskemizi taksak, elinizi sık sık sabunlu suyla yıkasak, kolonya ile silsek inanın virüs sizin etrafınıza bile uğramayacaktır..

Biliyorsunuz artık, hastalık belirtisi varsa sağlık kurumuna müracaat edin.

Bugünlerde geçecek, hep birlikte samimiyetin ve hoş sohbetin olduğu güzel günlerde bir araya geleceğiz. Sizler ve sevdiklerinizin sağlığı için

Evlerinizde kalın..                         

Hayat eve sığar bunu da unutmayın.Bu yazı 1658 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI