Bugun...


YALÇIN AKBULUT

facebook-paylas
DİJİTAL SÖMESTRİ
Tarih: 21-01-2021 10:44:00 Güncelleme: 21-01-2021 10:44:00


2020-2021 öğretim yılının ilk dönemi için tatil zili bu hafta sonu çalıyor. Uzun süredir uzaktan eğitimle ders yapmaya çalışan çocuklarımız sözüm ona karne tatili ile evlerinde dinlenmeye çekilecekleri açıklanmaya başladı hatta psikologlar anne ve babaya elinizden geldikçe çocuklarınızı telefon ve tabletlerden uzak tutarak oyun oynamalarını sağlayın diye fikir vermeye başladılar.

Ebaya bağlanarak eğitim yapan öğrencilerimizi televizyonlardan izlemeye çalıştık baktık ki kimisi ineternet bulabilmek için dağların tepelerine çıktığı gibi kimisi de sıcak evinin başında internetten derslerini izlemeye başladılar.

Şimdi burada eşit şartlarda eğitim olduğunu söylememiz mümkün mü? Ayrıca pandemi nedeniyle çocuklarını alıp 3 haftalık tatile götürme şansları da yok o zaman yapılacak en güzel şey, birçok aile aktivite düşünmek ve çocuklarını eğlendirmek için seçenek bulma konusunda zorlandıkları için tatil dönemlerini stresli bulabilir. Bu günlerde meşgul olan ve fazla zaman ayıramayan aileler kaliteli zaman geçirmek için çocuklarıyla birlikte yemek yapabilir, film izleyebilirler.

Hatta kimi zaman sadece yapılan sohbetler bile yakınlaşma için yeterli olacaktır. Bir eğitimci gözüyle ebeveynlere tavsiyem şudur ki çocuklarımıza şunu neden böyle yapmadın böyle yapsaydın daha iyi olmaz mıydı, diyeceğine onların dinleme zahmetinde bulunmaları ve çocukları ile iyi iletişim kurarak onların onların becerilerini nasıl sürdürdüklerine bakarak onlara yardımcı olmak en büyük çabaları olmalıdır.

Çocuğunuzla yaptığınız sohbetler sırasında onun merak ve ilgisini artırmak için neden ve nasıl sorularını daha sık sorun. Bu sorular çocukların düşünce ve duygularını ifade etmelerine yardımcı olacaktır. Olumlu duyguların yanı sıra olumsuz duyguların konuşulmasına fırsat verin. Bu, aranızdaki güveni inşa etmeye yardımcı olacaktır.

Çocuklarınızın getirdikleri dijital karnelere göre onları yargılama yerine biz çocuklarımızla ne kadar ilgilendik öğrenci, veli, öğretmen üçgenini iyi kurabildik mi? diye önce kendinizi sorgulayın. Çocuğunuzun okuluna kaç kere gittiniz onun sınıf öğretmeni veya rehber öğretmeni ile diyalog kurabildiniz mi? önce bunu sorgulayın siz ona iyi bir veli olabildiniz mi yoksa işten geldiğinizde yorgun olduğunuzu bahane ederek televizyonun karşısına geçerek dizi mi seyrettiniz. Çocuğunuzla günün kritiğini yapabilme şansını sundunuz mu? Elbetteki hayır çünkü okullar kapalı olduğu için bunu gerçekleştirme şansı hiç olmadığı gibi belki telefon veya internet üzerinden yazışma sağlayan elin parmaklarını geçmeyecek kadar öğretmenle görüşebilme şansı bile olamaıştır.

Şunu unutmamak gerekir ki birlikte yapılan aktiviteler ve geçirilen eğlenceli zamanların yanı sıra akademik alanlardaki başarının güçlenmesi ve devam etmesi için gerekli çalışmaların yapılması unutulmamalıdır.”

Saygılarımla…..Bu yazı 691 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI