Bugun...


YALÇIN AKBULUT

facebook-paylas
BİZİM NESİL
Tarih: 23-06-2022 10:12:00 Güncelleme: 23-06-2022 10:12:00


Bizim nesil çok kitap okurdu, şehir kütüphanelerinde evlerinde elimize geçen her şeyi evire çevire okurduk, aklınıza  romanlar gelmesin hatta Oğuz Atay'ın liseli bir kız sevdim romanını soluksuz okumuş bitirince uyumuştum.

Romanlar bilgisel anlamda insana pek bir şey katmaz, sadece hayal gücünü geliştirir, hızlı okumamızı sağlar, lakin okunan kitaplar genel kültür ve bilimsel ise bu adamdan kaçın arkadaş. iki üç lafı ile sizi sıkmaya başlarlar.

Hiç unutmam Teksas, Tommiks, Zagor gibi resimli kitapların adete koleksiyon oluşmuştu. Büyük zevkle okumuştuk.

Birazda şöyle düşünülebilir 68 Kuşağı olarak bizler çok okuduk desem yalan olmaz nedeni çok basit yapacak başka işimiz de yoktu. TV, Bilgisayar, oyun konsolları  yoktu. Tek yaptığımız illerimizde bulunan kütüphanelere gidip o paha biçilmez eserleri okumak olmuştu.

İyi ki de okumuşuz, yeni nesille kendimi kıyaslama bile istemiyorum gününün 4.5 saatini telefonuyla oynayan nesil beni ürkütmüyor desem yalan olur.

Bizim öğretmenlerimiz okumanın faydalarını iler ki yaşlarınızda göreceksiniz dediğinde pek bir şeyler anlamamıştık ama şimdi düşündüğümüzde okumanın geçici bir heves değil bir ilgi alanı, köklü bir alışkanlık olduğunu gördük belki de hayatımızdaki başarının tek sırrı okumak olduğunu anlamış olduk.

Kitabın insan yaşamında çok büyük yeri olduğu gerçeği yaşadıkça anlaşılmakta olup insana bir can yoldaşı arkadaş iyi bir dost olduğunu anlarsınız.

Öğretmenlerimiz bize okuyun da ne okursanız okuyun en az haftada bir kitap okumaya gayret edin, nasılsa zaman geçtikçe neyi okuyacağınıza kararı kendiniz vereceksiniz derdiler.

Öncelikle okuyan insan ruhunu geliştirir, zihnini açar, zekasını geliştirir, kısacası kişilik kazanır. Böylece sanattan zevk alır, kültürden kendisine düşen nasibini alır.

Kitap okuyan insanın olaylara bakışı bile değişiktir. Hayata tek pencereden bakmaz, kendisinin yeteneklerini keşfeder.

Okumak insana yaşam arzusu sağlar keyif verir, okumak bir tutku olur insanda insanı dinlendirir. Başka dünyaları tanıtır onların kültürlerini öğretir.

Kısacası okumanın yaşı olmadığı gibi geçmişi ve geleceği iyi değerlendirmek için okumak şarttır diyorum. Yeni nesi kitap okumayı angarya görüyorsa bari bilgisayarın başına geçtiğinde ilk işi günlük haberleri okumalı yoksa yarışma programına katıldığında eşeğin yavrusunun sıpa olup olmadığı endişesi karşısında kendisini topluma küçük düşüreceğini bilmelidir.Bu yazı 810 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI