Bugun...


OĞUZ DENK

facebook-paylas
5. KİTAP FUARIMIZ
Tarih: 19-05-2022 12:19:00 Güncelleme: 19-05-2022 12:19:00


Bölgemizin medarı iftarı, en değerli hizmetlerinin en önünde gelir kitap fuarımız. Bilgeleri, alimleri, yazarları, şairleri, senaristleri, psikologları, gazetecileri, ressamları Merzifon’umuza ayağımıza kadar getirdi Alp Başkanımız. Bu bir hatırdır, bu bir gönül işidir, bu kendine güvenmektir, bu cesaret işidir, bu misafir ağırlamayı iyi bilmektir, bu ilimin irfanın önemini göstermektir, bu insanların çoğunu bir araya getirmektir. Fuar deyince mutlu olmaktır.

Kitap fuarı demek Allah’ın ilk emri olan ‘‘ OKU ’’ ayetinin yerine getirilişinin öncüsü olmak demektir. Ben ilmin şehriyim Ali onun kapısıdır diyen Yüce Peygamberimiz, okumanın, araştırmanın, öğrenmenin kişiyi kendi bedeninde ilmin şehri haline getireceğini işaret etmesidir. O şehre girmenin yolu okullardan geçer, böyle fuarlardan geçer.

İlmin sonsuzluğunda kırk çeşit pozitif bilimlerin en ince noktalarını öğrenmek ve kendine bir meslek edinmek mutlak üniversite öğreniminden geçer. Gidemeyenlerinde böyle fuarları bir nimet bilip gezip görmeleri, merak ettikleri her yararlı ilmi buralarda bulacaklarını bilmeleri gerekir.

Kitaplar okumadan sadece dinleyerek, televizyon izleyerek, telefonla uğraşarak gerçek bir öğrenme maalesef gerçekleşmiyor. Öyle olsaydı okullar ortadan kalkardı. Beyin gelişmezdi, doktor, mühendis, öğretmen, hukukçu olunamazdı. Bilinmeyenleri çözüp yepyeni buluşlara imza atılamazdı, sürekli yeni teknolojilerle bugünkü insanlığın refahı sağlanamazdı. Gelecek kurulamazdı.   

Kitap okumak, kendini geliştirmekti, yaşamında neyi yapmayı neyi yapmamayı keşfedebilmekti. Okumak insanlık için ekmek su kadar ihtiyaçtı. Okumak bilmekti özgüveni artırmaktı. Okumak ilmin ışığını taşımaktı, okumak suçlardan hapishanelerden uzak durmaktı. Okumak iflasın eşiğindeki ülkeleri, eğitim öğretim seferberliğiyle kültürel ve ekonomik devrimi gerçekleştirmekti, kurtulmaktı, okumak üretimin gerçekleşmesi Dünya da markalaşmayı yakalamaktı, okumak binlerce yıllık tarihe dayanan onurlu, şerefli, inançlı, asil kanı damarlarında taşıyan yüce Türk milletini esaretten kurtarmaktır. Dünyada bağımsız ve özgür, kendine yetebilen bir ülke bir millet olabilmekti. Beş bine yakın kitaplar okuyup, kendin yetiştirip, yüzyılların geleceğini görebilen bir dahi olmaktı. Okumak Mustafa Kemal ATATÜRK olmaktı.

Bu kitap fuarımızı hiç vazgeçmeden beşincisini gerçekleştiren önce Alp Başkanımıza ve personellerine sonsuz teşekkürler ediyorum. Her anne baba çocuğunu elinden tutsun mutlak fuarı gezdirsin. Bir kıvılcım alabilir. Koca bir Güneşe dönüşebilir. Saygılarımla.Bu yazı 195 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI