Bugun...


HAYDAR KÖSE

facebook-paylas
ZORLUKLAR KARŞISINDA KİM HAYATTA KALIR..!!
Tarih: 04-07-2022 10:36:00 Güncelleme: 04-07-2022 10:36:00


Ne güçlü olan tür ayakta kalır, ne de en zeki olan…Değişime en çok adapte olandır hayatta kalan.” Charles R. Darwin böyle söylemiş..

Aralık 2019 tarihinden itibaren bütün dünyayı etkisi altına almaya başlayan Corona virüsü gerçeği ile yaşıyoruz. Peki sağlık açısından şahit olduğumuz acı senaryonun dışında hayatlarımıza en büyük etkisi ne oldu?

“Değişim”, iş hayatımızda, özel hayatımızda, eğitim alanında, sosyal alandan spor alanına kadar her alanda karşılaştığımız bu gerçeğin yansıması “değişim”.

Değişim hayatın değişmez kuralıdır, sürekli ve kaçınılmazdır. Fakat bugün yaşadığımız değişim süreci bizleri psikolojik olarak neden bu kadar zorluyor? Bu değişimi bütün insanlık çok hızlı yaşamak zorunda kaldı, üstelik hayatın her alanında değişim ile karşılaştı. Sosyal, kültürel, ekonomik, psikolojik alanlarda ve en zoru bu kadar değişimin içinde rutinlerinden de vazgeçmemesi gerekiyordu. İlk kez karşılaştığımız çok güçlü bir senaryonun bilinmezliği de “kaygı”’nın virüs gibi yayılmasına neden oldu.

Psikolojimizi dengede tutmak adına, gelecek ile ilgili tahmin ve olasılıklara odaklanmaktan ziyade belki de geçmiş bizlere ışık tutabilir.

Değişime en çok adapte olandır hayatta kalan.

Evet, değişim doğanın temel yasasıdır. Ancak zaman içinde yapılan değişiklikler bireyleri ve kurumları farklı biçimde etkiler.

Darwin'in Türlerin Kökeni'ne göre, ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan; değişime en iyi adapte olabilendir hayatta kalan. Bu teorik kavramı kendimize uygulayınca, hayatta kalabilen uygarlığın kendisini içinde bulduğu fiziksel, sosyal, politik, ahlaki ve manevi çevreye uyum sağlayabilen uygarlık olduğunu söyleyebiliriz...

Tıpkı Mustafa Kemalin değişim üzerine söylediği gibi “Biz daima hakikat arayan onu bulunca ve bulduğuna kani olunca açıkça söylemekten kaçınmayan insanlar olmalıyız.” Türk toplumunun tarihi gelişim sürecinde atılımcı bir davranış olan inkılapçılık, Atatürk gibi yenilikçi ve reformdan yana bir liderle mümkün olmuştur.

Atatürk'e göre “Medeniyet yolunda elde edilecek başarı, yenileşmeyle mümkün olacaktır.

Adımlarını, attığımız uygarlık ve yenilik adımlarına uydurmak istemeyenler ne talihsizdirler! Bu gibiler hâlâ milleti aldatacaklarını ümit ediyorlarsa bu ümitleri, kendilerinin zarara uğramalarından başka bir sonuç vermeyeceğine şimdiden emin olabilirler.

2023 yılı umarım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün bizlere söylemiş olduğu gibi Dünya ve Türkiye çağdaş uygarlık yolunda yürüyebilmek için bir fırsat olacaktır..

Saygılarımla..                                            Bu yazı 1329 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI